Sağlık

Gözleriniz Sağlığınız Hakkında Bir Şeyler Söylüyor

Gözleriniz size bedeniniz hakkında bir şeyler anlatmaya çalışıyor olabilir. Bu uyarıları gözden kaçırmayın. Gözler yalnızca ruhun aynası değil, aynı zamanda sağlık sorunları hakkında ipuçları taşıyan bir organ. Gözdeki çeşitli değişiklikler, görme bozuklukları, retina hasarları, stres, diyabet ve bunun gibi hastalıkların belirtisi olabilir.

Nereye, nasıl bakacağınızı bilirseniz, erken tanılama şansına sahip olursunuz. Amerikan Oftalmoloji Akademisi’nin klinik sözcüsü Natasha Herz, doktora gitmemiz gereken zamanı belirleyebilmemiz için, gözlerin sağlığımız hakkında neler söylediğini 12 maddede sıralamış.

 • Enfeksiyon kapmış olabilirsiniz: Gözlük yerine kontak lens kullananlar arasında yoğun olarak görülen bir durumdur. Kornea üzerinde (göz bebeği üzerindeki açık kat) beyaz lekeler bulunuyorsa, dikkat etmekte fayda var.
 • Aşırı stres altında olabilirsiniz: Pek çok hastalığın sebebi olarak stres gösterilir. Fakat stresi ortaya çıkaran da başka etkenler. Bunlardan biri göz yorulması ya da seğirmesi olabilir. Biraz dinlenmeye ihtiyacınız vardır belki, hem psikolojik durumunuz hem göz sağlığınız için.

 • Şeker hastası olabilirsiniz: Bulanık gördüğünüzü fark ettiğiniz an bir doktora görünmelisiniz, gözlük kullanmanız gerekebilir. Görüşte bulanıklık, direkt gözde (katarakt veya maküler dejenerasyon gibi) tıbbi bir sorun olduğuna işaret edebildiği gibi, diyabet ya da daha ciddi bir rahatsızlığın da habercisi olabilir. 2014’te yapılan bir araştırmaya göre, diyabetli hastaların % 73’ünde görme bulanıklığı vardı. Hekimler, göz muayenesinde bile diyabet teşhisinde bulunabilir.
 • Kolestrolünüz yüksek olabilir: Eğer korneanın çevresinde beyaz bir halkanın oluştuğunu gözlemlediyseniz, bunlar yüksek kolestrol ve trigliserid habercisi olabilir. Bu da kalp krizi ve inme riskini artırmaktadır. Aslında bu halka, genellikle yaşlılığın belirtisidir.
 • Yüksek tansiyon çok yüksek olabilir: Retinada meydana gelen damar tıkanıklıkları, retina kanamaları, yüksek tansiyon belirtileridir. Fakat bu aynaya bakınca görülmez, bir uzmana görünmeniz gerekir. Yüksek tansiyon, kalp hastalığı, felç, hipertansif gibi hastalıkların riskini artırmaktadır.

 • Alerjiniz olabilir: Gözleriniz aşırı kuruysa ve gözlerinizin etrafındaki cilt biraz yıpranmış görünüyorsa, bilinçsizce gözlerinizi çok kaşıyabilirsiniz. Gözleri sıklıkla ovuşturmak, göz kapağınızın gevşemesine ve sarkmasına sebep olur. O zaman da kırışıklıklar oluşur ve göz kapağının gevşemesiyle göz daha fazla havaya maruz kalır, bu da yine gözün giderek kurumasına sebep olur. Gözleriniz çok fazla kaşınıyorsa bir doktora görünmekte fayda var.
 • Retina tehlike altında olabilir: Görüş alanınızın etrafında dönen küçük lekeler varsa, bu göz ardı edilmemeli çünkü retinada bir yırtılma veya ayrılma meydana gelmiş olabilir ki bu oldukça tehlikelidir.
 • Uyku probleminiz olabilir: Gözlerinizdeki kırmızılık ve şişlikler bir enfeksiyon belirtisi değil, sadece yorgun olduğunuz için de olabilir. Belki daha fazla uykuya ihtiyacınız vardır. Uyku eksikliği, gözlerde kendisini hemen gösterir.
 • Güneşe fazla maruz kalmış olabilirsiniz: Bazı insanların gözlerinin beyaz kısmında, sarımtırak lekeler vardır -ki buna piguekula deniyor- küçük bir ihtimal kanser başlangıcı olarak düşünülür fakat genellikle değildir. Bunun sebebi insanların çok fazla güneş altında zaman geçirmelerinden kaynaklanır. Her ihtimale karşı doktora görünmekte fayda var.

 • Sarılık olabilirsiniz: Gözün beyaz kısmı leke gibi değil de eski kağıt gibi sararmışsa, vücudunuzda ters giden bir şeyler var demektir. Kan hücreleri ve karaciğerdeki hasarlar cildin ve gözlerin sararmasına sebep olur. Yetişkinlerde seyrek görülür fakat bazen bebekler sarılık ile doğarlar. Özellikle miniklerin gözlerine dikkat etmek gerek.
 • Bilgisayardan uzaklaşmanız gerekiyor olabilir: Bilgisayar ve televizyon karşısında çok zaman geçirmek, gözlerinizi elbette olumsuz yönde etkiler. Gözlerde yaşarma varsa, bu kuruluk sebebi olabilir (göz, kendini kuruluğa korumak için yaşarır).
 • Gözleriniz zor durumda olabilir: Özellikle gözün beyaz bölümünde kırık kan damarları belirgin şekilde görülüyorsa bu biraz endişe uyandırabilir ancak çok fazla korkulacak bir durum yoktur. Gözlerin aşırı mesai yaptığı, zorlandığı anlamına gelir. Sert bir öksürük ve zorlanmalar da bu kızarıklıklara sebep olabilir.

Kaynak: womansday

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top