Duyurular

Gülümseten Düşler Kitaplardan Geçer

Kitap okuyoruz, kendimizden kaçmak için, kendimize dönmek için, dünyayı ve başka hayatları tanımak için, bilgi için, insanlık ve gelecek için. Ülkemizde kişi başına düşen kitap sayısı, en son 8 olarak açıklandı. Bu oran büyük şehirlerde daha yüksekken, küçük şehirlere gittikçe düşüyor. Pek çok köy okulunda kütüphane bulunmuyor ki çocuklar okumaya teşvik edilebilsin. İşte Kocaeli Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü, “Bu dünya için bir şeyler yapmanın tam zamanı!“ diyerek bu noktada devreye giriyor.

“Tozlu Raflardan Rengarenk Düşlere” sloganı ile yola çıkan kulüp, küçük okullara kütüphane taşıyor. Projelerinin adı Gülümseten Düşler Kitaplardan Geçer. Amaçları ise, kütüphanesi olmayan okullara tam donanımlı kütüphane ortamı oluşturmak, kitaplara ulaşamayan çocuklara kitap ulaştırmak ve kitap sevgisi aşılamak.

Başlattıkları sosyal sorumluluk projesiyle Ocak ayında Tokat Zile Necmi Muammer Ortaokulu’nda gerçekleştirdikleri projenin, 2. ayağı ise Muğla Köyceğiz Pınar Kulfat Ortaokulu. Onlar okulun bir odasını alıyorlar, boyuyorlar, eşyalarını yerleştiriyorlar, kitapları diziyorlar ve orada yaşayan çocuklarla zaman geçirip, kitap sevgisi aşılamaya çalışıyorlar. Sonra da huzurla evlerine dönüyorlardır.

Proje için şöyle bir şarkıları var:

Tüm Türkiye buna inansa

Bir inansa, kitap bağışlasa

Çocuklar hep kitap okusa #birokusa

Uzansak… Tokat’a, Muğla’ya…” ve diğer illere uzanmak için daha çok kişinin katılımı gerekiyor.

Eğer siz de “Hiç tanımadığım insanların hayatlarına dokunmak istiyorum.“ diyorsanız, sosyal medya hesaplarından, Kocaeli Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü’nü daha yakından tanıyabilir, yurdun ücra köşelerindeki çocuklarımız için kitap yardımı yapabilirsiniz.

Instagram: kou_emk

Twitter: KOUEMK

Facebook: Kouemk

Kocaeli Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü’nün, neler yaptığını kendilerinden dinleyelim:

Kocaeli Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü olarak yaşadığımız topluma karşı sorumluluklarımızın farkındayız ve kulüp üyeleri ile toplumsal sorunlara fayda sağlayacak projeler geliştirmek ve bunları sürdürülebilir bir sistem çerçevesinde uygulamak amacıyla sosyal sorumluluk projeleri geliştirmekteyiz.

Bu projelerden biri de temelini 2017 Ocak ayında atmış olduğumuz halen devam eden ve ulaşabileceğimiz gönüllü kitle ile beraber devamlılığını sürdürecek olan Gülümseten Düşler Kitaplardan Geçer adlı projemizdir.

Tokat

“Çocukların yüzündeki küçük bir tebessüm için her şeyi yaparım.” diyorsanız sizi de KOUEMK olarak düzenlediğimiz projeye katılmaya davet ediyoruz 🙂

Tokat Zile Necmi Muammer Ortaokulu için farklı kategorilerde toplam 2017 adet kitap bağışı sağlandı.

48 saat içerisinde kütüphanenin boyası, dizaynı, teknolojik donanımı kısacası her şeyi ile ilgilenildi.

3 gün 2 gece Tokat’ta bulunduğumuz zaman diliminin 48 saatini kütüphanenin hazırlanma süreci için geri kalan vaktimizin tamamını kütüphanenin gerçek sahibi çocuklarımız için ayırdık. Onlar için amacımız doğrultusunda çeşitli aktiviteler düzenledik.

Çünkü biz oraya yalnızca kütüphane yapmaya değil aynı zamanda ‘kitap’ sevgisini aşılamaya gittik.

Şimdi Muğla

İlk gönül köprümüzü oluşturduğumuz Tokat Necmi Muammer Ortaokulu’ndan sonra bu defa rotamızı Muğla Köyceğiz Pınar Kulfat Ortaokulu‘na çevirdik.

Evet, Biz KOUEMK üyeleri olarak Tokat’ta yaşadığımız duyguları; hayatlarına, hayallerine ışık olduğumuz çocukları çok sevdik. Onların gözlerindeki ışıltıyı daha fazla çocukta görebilmek amacıyla yeni projelere yelken açmaya devam ediyoruz.

Biz KOUEMK üyeleri yeniden bir kütüphane yapıyoruz ve Tokat’a çıkarkenki sözlerimizi tekrar ediyoruz: “Kütüphane diyorsak sadece kitaplarla dolu kapısı kilitli bir odadan bahsetmiyoruz. Kütüphanenin boyası, dizaynı, teknolojik donanımı kısaca her şeyi ile ilgileniyoruz.“

Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda bizler de çocuklara bir kütüphane hediye etmek istedik ve tıpkı Tokat’ta olduğu gibi tekrar çalışmalara başladık. Amacımız Pınar Kulfat Ortaokulu’nun depo olarak kullanılan bu boş sınıfını yeni ve tam donanımlı bir kütüphaneye dönüştürmek ve yeni kütüphaneler oluşturmak için rotamızı belirlemek!

Youtube’taki tanıtım videosu: Video’da proje ile ilgili ulaşabileceğiniz iletişim bilgileri yer almaktadır. Ayrıca sosyal medya hesaplarından da gerekli telefon numaralarına ve daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Gülümseten Düşler Kitaplardan Geçer – MUĞLA

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top