Aile

Hamileyken Seyahat Eden Gezginler İçin Sekiz Strateji

Hamileyken Seyahat

Hamile olunca hayat durmuyor, belki de yeniden başlıyor… Ve elbette hamileyken seyahat etmek de mümkün. Çalışmaya, üretmeye devam eden, hamilelik sürecini herhangi bir sağlık sorunu olmadığı için normal bir şekilde geçirmek isteyen bir anne adayı neden yolculuğa çıkmasın? Peki hem hamile hem de bir gezginseniz nelere dikkat etmeniz gerekir? İşte hamileyken seyahat eden gezginler için sekiz strateji.

1-Stresi azaltın…..

Stresi azaltmak için çözüm evden çıkmamak değil. Birtakım şeylere dikkat ederek öfke nöbetlerinden uzaklaşabilir, stresinizi azaltabilirsiniz. “Hormonlardan…” demenize gerek kalmaz bazen.

ÇOCUKLA SEYAHAT ETMENİN PÜF NOKTALARI

Mesela yolculuk için koridor tarafında alacağınız bir otobüs ya da uçak bileti sizi biraz rahatlatabilir. Küçük bir bavul ya da tekerlekli bir valiz işinizi oldukça kolaylaştırabilir. Eşyalarınızı tek elinizle taşımak, stres yaşama olasılığınızı da azaltacaktır. Tabii ki ağır taşımamaya çalışın. Her zaman çevrenizde size yardım edecek biri olmayabilir. Kitap, müzik, telefon, ilaçlarınız gibi ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi ayarlayın. Zamanınızı iyi yönetin, hiçbir şeyi son ana bırakmayın, havaalanına erken gidin. Ve en önemlisi mizahi yönünüzü asla kaybetmeyin..!

Hamileyken Seyahat

2-Hamileyken seyahat ediyorsanız enerjinizi daima koruyun!

Normal hızınızdan daha yavaş olabilirsiniz artık ama bu, yürüyüş yapmanıza, müzeleri gezmenize ya da akşam yemeklerini dışarıda yemenize engel değil. Yalnızca günlük programınızı buna göre ayarlamayı unutmayın. Her şeyi hemen bir günde yapmanıza gerek yok, mantık çerçevesinde hareket edin. Arada ayaklarınızı uzatıp dinlenmeyi, kendinizi rahatlatacak bir şeyler yapmayı unutmayın.

3-Akıllıca yiyip için

Hamileyken seyahat eden kadınlar için beslenme çok önemlidir. Gerçi yolculuk yapmıyorken de çok mühimdir. Ama tatilde normal zamanlarda olduğu gibi kaçamaklar yapmaktan kaçının ve sağlıklı beslenmeye, doğru şeyler içmeye dikkat edin. Çantanızda fındık, badem, kuru meyve, tahıllı gıda vb. taşımaya özen gösterin. Su taşımayı unutmayın. Proteini yüksek besinlerle karnınızı doyurmaya çalışın.

Yabancı bir ülkeye gidiyorsanız emin olmadığınız yiyecekleri yemekten kaçının.

Hamileyken Seyahat

4-Pitstop’lara hazır olun

Gebe bir anne adayı olarak muhtemelen banyoya normalden birkaç kez fazla gidiyor olabilirsiniz. Umumi tuvaletler istediğiniz kadar temiz olmayabilir, uçak tesislerindekiler kalabalık olabilir. İmkan bulduğunuz her zaman bu ihtiyacınızı karşılayın çünkü bir sonrakinin ne zaman geleceği belli olmaz. İstediğiniz lükste bir WC bulmak zor olabilir. Her araca binmeden önce önleminizi alın. Yanınızda dezenfekte edici materyaller bulundurun. Uçakta ön ya da arka koltuklar tuvalete daha yakın olacaktır, koridor tarafında oturmanız ise yerinizden daha kolay kalmanıza yardımcı olur.

5-Ayaklarınızı ve bacaklarınızı şımartın

Uzun süre oturmak, ayaklarınızı ve bacaklarınızı şişirebilir, kramp girmesine neden olabilir. Uzun süre hareketsiz kalmayın. Araba sürüyorsanız her saat mola verin ve biraz yürüyün. Uçakta, otobüste ya da trende boş koltuklar varsa arada ayaklarınızı uzatın. Rahat ayakkabılar ya da terlikler giyin. Bacaklarınızı yüksek bir yerlerde tutmaya özen gösterin. Mesela otobüslerde öndeki koltuğun altında bulunan, oynayabilir düzenek. Ayağa kalkamadığınız durumlarda esneme hareketleri yapın. Bacaklarınızı uzatıp, kaslarınızı gerin ve ayak bileklerinizi döndürün. Genel olarak kan dolaşımınızı harekete geçirin.

6-Aşılar hakkında bilgi edinin

Mümkünse hastalık kapma riski olan yerlere gitmeyin. Hamileliğiniz süresince sağlık hizmetleri kalitesinden ve suyundan şüphe duyulan bölgelerden uzak durmanızda fayda var. Eğer böyle bir ülkeye gidiyorsanız, gitmeden önce yaptırmanız gereken aşılar mutlaka vardır. Onlar hakkında detaylıca bilgi alın.

7-Enfeksiyonları engelleyin

Sıcak ve nemli ortamlarda dikkatli olun. Pamuklu iç çamaşırları ve nefes alan, bol kıyafetler giyin. Dar pantolonlardan uzak durun. Denizden ya da havuzdan sonra derhâl ıslak mayodan kurtulun.

hamile

8-Riskli, ekstrem sporlardan uzak durun

Hamileyken tehlikeli hareketlerden kaçının. Düşme riski bulunan, kayak, buz pateni, binicilik, sörf gibi sporları bir süre daha erteleyin. Sadece düşme riski olan değil karnınıza darbe alma riskinizin olduğu sporlardan da uzak durun. Su kaydırakları da riskli olabilir. Çok sıcak küvet ve sauna gibi fazla neme maruz kalacağınız yerlerden uzak durmanızda da fayda var.

Hamileyken yapmanız önerilen egzersizleri yapmaktan vazgeçmeyin ve bebeğinizle kendinizi tehlikeye sokacak sporlardan, hareketlerden uzak durun. Bedeninizi dinleyin. Yorgun, sıcaklamış ve rahatsız hissettiğiniz an kendinizi güvenli bir yerde rahatlatın. Hamileyken seyahat sizin için ileride gülümseyerek hatırlayacağınız ve bebeğinizle yaptığınız ilk gezi olarak kayıtlara geçsin…

 

babycenter

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top