Aile

Down Sendromlu Bebeklerin Şirin Fotoğrafları

Down Sendromlu

Down Sendromlu bebekte genetik düzensizlik sonucu, fazladan bir 21. kromozom bulunur. Bu, genetik bir farklılıktır ve bir hastalık değildir. Her 800 doğumda bir görülen genetik bir değişikliktir. Belirli bir sebebi, ülke, milliyet veya sosyo-ekonomik statü farkı yoktur.

Down Sendromu

Tüm dünyada 6 milyonun üzerinde down sendromlu birey yaşarken, ülkemizde yılda yaklaşık 800 bebek dünyaya geliyor.

Down Sendromlu

Down sendromlu çocukların ihtiyaçları diğer çocukların ihtiyaçlarından farklı değildir. Çevrelerini keşfetmek, oynamak, öğrenmek ve gülmek isterler.

Down Sendromlu

İşte buradaki fotoğraflar da farklı olan aslında diğer diğer bebeklerden hiç de farklı bir şekilde büyümediğini göstermek için, bu konuya ilgi çekmek için toplandı.

Down

TRAJİK BİR DOĞUM HİKAYESİNDEN ELDE KALAN FOTOĞRAFLAR

Caitlin Braden, 16 Ağustos 2017 tarihinde doğurduğu ilk bebeğin down sendromlu olduğunu öğrendi. Anne için bu haber hem şaşırtıcı hem de değildi.

Çünkü doğumdan birkaç ay önce bunu rüyasında görmüştü. Rüyasında, kızı Chole’un evlerinin koridorunda yürüdüğünü ve onun down sendromlu olduğunu gördüğünü söylüyor. İnanıp inanmamak size kalmış.

İlginç olan bir diğer nokta ise Caitlin Braden’ın 7 yıl boyunca lise öğretmeni olarak bu sendroma sahip olan öğretmenlik yapmış olması. Kendisini hâlâ bir uzman olarak görmeyen Caitlin, bildiklerini kızına öğretmek için heyecanlı. Ve Chole’un da ona çok fazla şey öğrettiğini söylüyor.

Caitlin Braden’ın değinmek istediği nokta kızının down sendromlu olmasının, onun kim olduğunu belirlemiyor oluşu. “O, kendine has tercihleri ve ihtiyaçları olan, benim ilk güzel kızım. Ayrıca mahalledeki tüm diğer çocuklardan farklı büyümüyor.” diyor.

Down sendromlu bebeklerin belirgin özellikleri nelerdir?

Bu çocuklar genelde boy ve kilo açısından daha yavaş büyür ve öğrenirler, problem çözmede ve karar vermede diğer çocuklardan biraz daha fazla zorlanırlar. Zeka seviyeleri normalden düşük olarak kalabilir. Ancak iyi ve erken başlanan eğitimle zeka seviyelerinde anlamlı yükselmeye rastlanır.

Bu çocuklar iyi bir eğitimle normal birey şeklinde hayatlarını sürdürebilirler. İmkan tanındığında meslek edinebilirler.

Down Sendromlu

Kendi yaşamlarını sürdürebilecek seviyeye ulaşabilirler. Fizik tedavi, özel eğitim ve dil terapisine ihtiyaç duyulur. Bunlar için planlı ve programlı bir şekilde profesyonel yardım almak gerekir.

popsugar

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top