Diyet

Iron Gym İle Röportaj

Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı hareketli bir hayat şekli, doğru beslenme ve spor. Fitness dünyası, vücut geliştirme, besin takviyeleri ve spor salonları hakkındaki röportajı; Gülçin Salkı Yıldırım, Iron Gym’in kurucusu Sefa Eke ile yaptı.

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Sefa EKE. Iron gym fitness center olarak vücut geliştirme federasyonuna bağlı çalışıyoruz. İkinci kademe antrenör belgesine sahibim. Personal trainer belgesi aldım Dört yıldır sporla alakalı uzmanlık alanında dal yaptım.

Vücut geliştirme ile nasıl tanıştınız, bir idolünüz var mı?

Bir idolüm yok. Daha önce kick boks yapıyordum, çok zayıftım. Vücudumu nasıl değiştirebilirim, nasıl daha zinde olurum, kendimi nasıl hazırlarım diye araştırırken bu spora başladım ve yaklaşık beş senedir de bu işin içerisindeyim.

Iron gym fitness center’da bir gününüz nasıl geçiyor?

Spor salonumuza gelen her üye ile tek tek tanışırım. Ad, soyad vs. gibi klasik soruların ardından spor geçmişi, sakatlık durumu gibi özel bilgileri de öğrenir ve neden spora geldiklerini sorarım.  Sonrasında her üyenin aylık spor programlarını yazmak, beslenme konusunda isteyenlere danışmanlık hizmeti sunmak, antreman metotlarını uygulatmak ile günümüz geçer.

Vücut geliştirme ve fitness’ın sizde yeri nedir?

Benim için bir yaşam tarzı, olmazsa olmazımdır diyebilirim.

Güzel vücudu nasıl tanımlarsınız?

Giydiğiniz kıyafet üzerine yakışıyorsa ve ayna karşısında kendinizi beğeniyorsanız güzel bir vücuda sahipsiniz demektir.

Birçok spor arasından insanlar neden bu sporu tercih etmeli; bu sporu ayrıcalıklı kılan nedir?

Bu sporu ayrıcalıklı kılan tek şey dış görünüşünüzdeki değişimdir. Sporsuz yaşayanlar ya standart kilolu ya da zayıftır. Sporun vücudunuzda oluşturduğu etkiyi somut olarak görmek (doğru postür, güçlenmek ve düşük yağ oranı) motivasyonunuzu arttıracak ve spor artık hayatınızın bir parçası haline gelecektir.

Yeni başlayacaklara tavsiyeniz nelerdir?

Sporu düzenli sekilde yapmalarını tavsiye ederım. Kendilerini bir ay, üc ay diye sınırlandırmasınlar. Çünkü ciddi bir kas kazancı sağlamak ve vücudunuzun büyüme potansiyelini ortaya çıkarmak için yani kas hipertrofisi altı ayda çatı oluşumu meydana geldiğinden hemen pes etmesinler. Sonuçları görünce zaten bu spor vazgeçilmezleri olacaktır.

Fitness ve vücut geliştirme hakkında birtakım ön yargılar mevcut. Mesela iğneler ve haplarla kasları şişiriyorlar. Bunda gerçeklik payı var mı, yok mu?

Tabii ki, gerçeklik payı şöyle var; anabolic steroid dediğimiz iğne türevlerinde erkeklerde fazla testesteron aldığı için değişim sağlıyor ama diğer takviyelerin, protein tozları BCA gibi, benim için normal bir besin takviyesinden farkı yoktur.

Fitness ve vücut geliştirmenin güzel görünmenin dışında sağlımıza olan katkıları göz ardı edilemez. Bunlar nelerdir?

Kardiyo vasküler egzersizler en bilinen egzersiz türüdür. Kalp kasını güçlendirmekle mükelleftir. Kardiyo egzersizleri ile kalbinize ne kadar iyi bakarsanız ileriki yaşlarda da bir o kadar sağlıklı olursunuz. Ağırlık çalışmaları ile de kanser hücrelerinin azaldığı bilinmektedir.

Fiziğimizi geliştirmek, zinde olmak ve performansı arttırmak için antreman öncesi ve sonrası nasıl bir beslenme tablosu uygulamalıyız?

Genellikle karbonhidrat alımına dikkat edilmelidir, bunun yanında bir fincan kahve içebilirsiniz. Çünkü vücut enerjiyi karbonhidrattan çevirir. Aç karnına spor katiyetle önerilmez. Sonrasında protein ve sebze ağırlıklı ve düşük kalorili besinler tüketmenizi tavsiye ederim. Örneğin sporda 700 kalori harcadınız evde 500 kalori alırsak bir işe yaramaz, dengeyi iyi kurmak gerekir.

Spor yaparken kaç gr protein, karbonhidrat ve yağ tüketilmelidir, hangi besinler en efektif sonucu verir?

Sağlıklı bireylerde, spor yapanlarda, gün bazında kilogram başı .2,5 gram, kadınlarda kilogram başı .2 gram protein, karbonhidrat kilogram başı .4 gram, sağlıklı yağlarda yine kilogram başı *2 gram olarak sınırlandırılabilir. Örneğin; hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, tereyağı, avakado gibi

Vitamin desteği alınmalı mıdır?

Evet alınmalıdır, Beslenmeniz iyi değilse en bilineni demir eksikliği karşınıza çıkar. Yulaf gibi gıdalardan bir yere kadar alabilirsiniz. Bundan sonrasını tabii ki doktorunuza danışarak multivitaminler ve sporcu gıdaları ile tölere edebilirsiniz. Böylelikle sporunuzu daha etkin şekilde yapabilirsiniz.

Supplement nedir?

Besin desteğidir, ilaç değildir. Tüm dünyaca yasal olaral kabul edilen sağlıklı besin takviyeleridir. Doping, steroid, hormon içermezler.

Spor salonunu neye göre, nasıl seçmeliyiz?

Birincisi hijyen, hijyen olmayan bir yerde sağlıklı spordan söz edilemez.

İkincisi antrenör ve çalışanlar.

Üçüncüsü de makineler.

Spor salonunda uyulması gereken kurallar nelerdir?

Bir spor salonuna temiz ayakkabı, havlu ile gelinmelidir. Yüksek sesle konuşulmamalıdır. Herkesin birbirine hoşgörülü davranması en önemli kurallardandır.

Gelenlerin çalışma programlarını neye göre belirliyorsunuz?

Vücut kitle endeksi ve yapılan ölcümlere göre belirliyoruz.  Her ay yapılan ölcümlerle bu programları daha iyi sonuçlar almak adına yeniliyoruz.

 

IRON GYM FITNESS CENTER ne zaman kuruldu? Verdiğiniz hizmetler nelerdir?

26 Aralık 2016’da kuruldu. Kilo verme, alma, sıkılaşma, diyet programları hizmeti sunuyoruz.

Yaş sınırı nedir, sağlıkla ilgili istediğiniz bir belge var mı, diyetisyen ile calışıyor musunuz?

Yaş sınırı onbeştir. Kayıt esnasında sağlıkla ilgili herhangi bir belge istemiyoruz. Kişiye bu konu ile ilgili sorular sorup  durumuna göre yönlendiriyoruz. Bu sporu yapan kişilerin beslenme şekilleri aynı olduğu için istediği takdirde diyet listesini biz belirliyoruz.

Sizinle iletişim kurmak isteyenler hangi kanalları kullanabilirler?

https://www.facebook.com/IRON-GYM-1279460162118509/

https://www.instagram.com/irongymfitnesscenter/?hl=tr

☎️(0242)229 29 96

1 Comment

1 Comment

  1. Drama

    19 Şubat 2018 at 20:31

    Gulcin hanim merhaba epey oldu okumayali sizi, cok yogundum☺ sorulariniz yine cok icten isabetli tebrik ediyorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top