Çocuk

Pozitif Disiplin Bölüm 6

Pozitif Disiplin Bölüm 6

Doğal Ebeveynlik


‘’Anlaşılmış hissetmek’’
ne kadar rahatlatıcıdır değil mi!  ‘’Senin ne yaşadığını anlıyorum ama biz üzüntülerimizi vurarak veya kırarak değil sözcüklerle yapıyoruz’’ diyerek sakinleştirebilirsiniz. Fakat vurmak isteyen çocuğa bu duygusunu tatmin etmesi için vurmak için yastık önerebilirsiniz.

İstenmeyen davranış gösterildiğinde stop demek!  Dur! Bunu öğretmek çok zor olacaktır ama mutlaka yapmalısınız. Çocuk yaramazlık yaptığında sinirlenen düzgün düşünemeyen ebeveynlerin doğru kararlar veremediğini, bunun da çocuğun davranışını daha kötü etkilediğini belirterek, böyle bir durumda öfke nöbeti yaşayan ebeveynler öncelikle kendini sakinleştirmelidir ki çocuğu sağlıklı bir şekilde durdurabilsin.
Ben dili! Kuralları hep sen koyduğun zaman ben kendimi kötü hissediyorum. Biraz büyüdüğü zaman dışlanmış hissediyorum. Ben dili. Sen bunu yapıyorsun değil ben bunu yaşıyorum, ben bu deneyimi yaşıyorum, ben kırılıyorum, ben üzülüyorum, ben diliyle çocukla konuşmak çok önemli. Kendinizi ortaya koyarak konuşmayı deneyin.

Benim insanların gözünün önünde olabilmem için ilgi çekmem gerekiyor. Vurduğum zaman annem ilgileniyor annem silkinip bana bakıyor diyorsa o zaman bu davranışı benimser ve her yerde yapar.

Cevabını bildiğimiz soruları sormamayı denemeliyiz. ‘’Ayakkabılarını kaldırmadın’’ demek yerine. ‘’Ayakkabılarını kaldırmadığını görüyorum ne yapmak gerekiyordu?’’ demek gerekiyor.

Oyuncak kırılınca yenisinin alınmayacağını bildirip önceden uyarmak çok önemli.  Kırılırsa; ‘’üzüldüm hay Allah ne yapsak simdi yenisini almak için para biriktirmen konusunda sana yardımcı olabilirim’’ diyebiliriz.

Yemek seçen çocuklar için yemeği beraber yapmayı deneyin, o zaman daha iyi yiyorlar.

Başkalarını memnun eden insanlar yetiştirmek istiyorsanız aman ben hata yapmayayım, aman patron memnun olsun insanları yetiştirmek istiyorsanız stres altında eğitim. Stres altında hissettiğiniz anlarda hiç bir şey yapmayın önce sakinleşin. Unutmayın; Sürekli mutsuz bir annenin çocuğu ben önemsizim hissini alabilir. Tüm bunları uyguladıktan sonra yapılması gereken bir şey daha vardır; o da yeni iletişim yolları denerken kendinize ve çocuğunuza karşı sabırlı olmak. Der #pozitifebeveynlik

Pınar Mermer İletişim

Twitter: https://twitter.com/pinarmermer
İnstagram: http://instagram.com/pinarmermer
Web: www.pinarmermer.com
Email: [email protected]

#pozitifdisiplin
#dogalebeveynlik

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top