Aile

Sen Kitap Okuyor Musun, Anne?

Dünyada kişi başına kitap harcaması 1.3 dolarken,

Türkiye’de ise bu rakam 25 sent…

En fazla kitap okuyan ülkelerin başında, yüzde 21 ile Fransa ve İngiltere var. Ardından, yüzde 14 ile Japonya geliyor. ABD’de bu oran yüzde 12, İspanya’da ise yüzde 9.

Türkiye’de ise, oran binde bir. 

Okuma alışkanlığında, dünyada 86. Sıradayız…

Çocuklara kitap hediye edilmesi sıralamasında Türkiye 180 ülke içerisinde 140. sırada. (www.cnnturk.com)

***

Yıl 2017

Hepimizde bir telaş, acilen çocuklarımıza “kitap okuma alışkanlığı” kazandırmanın derdindeyiz. Her şey hemen olsun bitsin istiyoruz daha doğrusu. Daha az emek, daha çok sonuç.

2 yıldır şunu öğrendim ki; çocuk biz ne yaparsak, onu yapıyor… Dolayısıyla çocuğa ne kazandırmanın derdine girmeden önce, ‘kendimize ne kazandırdık ki?’nin derdine düşmeliyiz. Bir sahne geliyor aklıma… Evde akşam üstü TV açıkken, herkesin elinde tablet, telefon varken, sohbet edilmezken bir anda gece yatarken hızlıca uyumam temennisiyle okunan o kitap! Bir çeşit rutin. (Elbette devamlılık, istek, kalıcılık aileden aileye, çocuktan çocuğa değişir.)

Ben çocuk olsam diyorum, soruyorum kendime, yutar mıyım bu numaraları? Sonra “yok, yutmam” diyorum.

Bizden çok daha yüksek frekanstaki bu bireyleri kandırmak çok zor bence. Çok net. Kitap okuma alışkanlığını böyle kazandıramayız. Biraz daha benle kalsınlar diye, yan yana kitap okumak çok zevkli diye, kitabın kahramanını çok sevdim o ben olayım diye, hem zaten uykuya dalmadan önce son çıkış diye “bi daha, bi daha, bi daha” okuturdum ben de olsam o kitapları…

Peki ne yapıcaz?

Biz de bi yerlerden kitap okumaya başlamalıyız. Bize (anne+baba) ayda 1 adet kitap okuma kuralı getiriyorum Haziran’2017 itibarıyla.

Ortalarda bi yerlerde, odasında elinin altında, başucumuzda, tuvalette, masada, kütüphanede orda burada kitap bulunduruyorum Haziran’2017 itibarıyla.

Birlikte kitabevine, kütüphaneye gidip kendisinin de kitap seçmesine başlıyoruz Haziran’2017 itibarıyla…

 

Bu yazı burada dursun… Sanki yazı yazmak konuşmak, kitap okumak dinlemek gibi… 2 dinleyip, 1 yazıcam ben de…

 

hayatlagelen.blogspot

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top