Beslenme

Temmuz Ayının En İyi 5 Yiyeceği

İşte Temmuz ayında yiyebileceğiniz 5 sebze ve meyve, onları tüketmenin tam zamanı!

Temmuz ve Ağustos başları bazı meyve ve sebzelerin tam da tüketilmesi gereken zamanlar. Bir meyve ve sebzeyi mevsiminde tüketmek en iyisi, en fazla faydayı o zamanlar alıyoruz. Hem daha lezzetli hem daha sağlıklı oluyorlar.

Domates

Eskisi gibi güzel kokulu, kırmızı renkli, yer yer çekirdekli domates bulamıyoruz artık. Yine de doğalını bulursanız domates yemek için en uygun zamanlar bu zamanlar. Domates sadece kahvaltıda tüketilen bir sebze de değil. Makarna sosu yapabilirsiniz, menemende kullanabilirsiniz, Bozcaada’da reçeli bile var domatesin.

Domates yüksek oranda C vitamini, beta karoten ve E vitamini içerir. Faydaları arasında şunlar sayılabilir: Kalp ve damar sağlığını korur, kemikleri destekler, kanseri önlememeye yardımcıdır, vitamin ve mineral desteği sağlar, zayıflamaya yardımcıdır, göz ve cilt sağlığı üzerinde olumlu etkisi vardır, kan şekerini dengeler, saça parlaklık verir, güneşin zararlı etkilerinden korur.

Kiraz

Kiraz yemek için de Haziran sonu gibi başlayan dönem Temmuz’da da devam ediyor. Farklı şekillerde kirazı kullanmak isteyenler kokteyllerine ekleyebilir, pastalarını süslemek için kullanabilirler.

Kiraz bol miktarda A vitamini, ayrıca C, K ve B6 vitaminlerini içerir. Kiraz, potasyum, demir ve magnezyum açısından zengindir. Melatonin alımını artıran kiraz, yatmadan önce yenirse uykuya yardımcı olur, yağları eritir. Antioksidan açısından zengin olduğu için beyin dahil tüm organlar için yararlıdır. Kiraz, inme ve felç riskini azaltır, cilt sağlığını korur.

Yaban mersini

Yaz ortasında dört ya da altı hafta kadar tüketebileceğiniz yaban mersini, pastaların, kreplerin, smoothie’lerin, turtaların olmazsa olmazı bir meyvedir. Yaban mersinini muffin’da denemediyseniz mutlaka tavsiye ederiz bir de dondurmada.

Yaban mersininin faydaları kısaca şöyle sıralanabilir: Kan şekerini düzenler, idrar yollarını temizler, görme kaybını engellemeye yardımcıdır, beyin sağlığını korur, kalp hastalıklarına karşı korur, sindirim sistemini düzenler, kanserden korur, doğal antidepresandır.

Mısır

Diğer Temmuz meyve ve sebzeleri gibi mısır da çok faydalı bir besin. Yaz aylarında sıcak olduğu için tercih etmemezlik yapmayın. Evde haşlayıp yiyebileceğiniz gibi dışarıda da gördüğünüz yerde kaçırmayın.

Mısır içerdiği vitamin ve mineraller ile sağlık açısından sayısız fayda sağlar. Tam bir potasyum deposudur, zengin miktarda karbonhidrat içermektedir. Protein açısından da zengin olan mısır doymamış yağlar ve sodyum da içerir. Kalsiyum ve demir içeren mısır, kalsiyum açısından çok zengin değildir. Fakat magnezyum, B-6 ve B-12 vitaminleri açısından zengindir. Ayrıca sindirim sistemi için faydalıdır, anemiyi önler, enerjiyi artırır, kolesterolü düşürür, kilo vermeye yardımcı olur. Kanserden korunmaya yardımcı olan mısır aynı zamanda hamilelik döneminde de faydalıdır. Saç ve cilt sağlığına olumlu etkileri vardır, alzheimera karşı da etkilidir.

Kabak

Kabak, Eylül ortalarına kadar bulabileceğiniz, sebze gibi algılansa da tohum içerdiği için aslında meyvedir. Kabak da en çok Temmuz’da tüketilmesi gereken meyvelerdendir. Yemeğin içine kesip ekleyerek, dilimleyip kızartarak ya da haşlayarak tüketebilirsiniz.

A,C,E,K vitaminlerini içeren kabak, magnezyum, demir, bakır başta olmak üzere mineraller açısından zengindir; karoten alfa, karoten beta açısından da zengin sayılır. Kabak zayıflamaya yardımcıdır, kanseri önler, kemik, göz ve kolon sağlığını korur, kadınlarda regl sorunlarını azaltır, bağışıklığı artırır.

 

mnn

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top