Eğlence

Yıllardır Kiralık Ev Arıyorum

Trafik o kadar bezdirici ki, çok sevdiğim evden bazen sadece bu yüzden ayrılmayı düşünüyorum. Özellikle İstanbul’da yaşayanlar çok iyi bilir trafiğini… Ülke içinde diğer şehirlerde yaşayanlara bunu anlatmak imkansıza yakındır. Hatta bu şehir içinde bile bazılarına anlatamayacağım bir kaos içerisinde yolculuk yapmaya çalışıyorum.

Ev aramak deyince o da ayrı dert… İnternet sitelerinde ev aramak nasıldır biliyor musunuz? Mesela aynı evi, aynı fotoğraflarla, aynı sitede, “farklı” fiyatlara görebilirsiniz. Zaten odaların ve evin dışarıdan fotoğrafları öyle bir katakulliyle çekilmiştir ki, 20 metrekare ev sanki 100 metrekare gibi gözükür. Hadi fotoğraf aldatıcı olmadı, kandınız; gidersiniz 55 metrekare yazan eve, üç adım ancak atılabiliyordur. Anlamak gerçekten çok güç. Bu yalan yanlış bilgiler arasında ev seçip oraya gitmeye kalkmak hatta buna cesaret etmek de oldukça güç.

Öyle bir göz algınız olmalı ki, kiralamak istediğiniz evi görmeye gittiğinizde başka bir evdeymiş gibi hissetmeyeceğinize emin olmalısınız. Mesela o ev her zaman metroya, metrobüse 5 dk. yürüme mesafesindedir. Ama gerçekten öyle midir? Haritalara bakıp gerçek ölçüyü kestirmeye çalışırsınız, çünkü o mesafe, asla, orada yazdığı gibi değildir. Buna eminsinizdir…

Neyse ben bir şekilde vazgeçtim çünkü yıldım. Fiyatlar, ev imkanları vb. başka etkenlerden dolayı pes etmek gerekti bir süreliğine. Ama bir tanıdığımın Adana’da yaşadığı tecrübeyi anlatmak istiyorum. Çünkü o sıralarda bana bir site önermişti. En azından internetteki sitelerden mutlu ayrılanlar olduğunu bilmek güzel. Bunda elbette o arkadaşımın yaşadığı şehir ve maddi olanakları gibi argümanların, benimkilerden farklı olmaları gibi detaylar da var. Ama o da Zingat.com ile tanışmadan önce çok uğraşmış.

Pek çok hayal kırıklığından sonra ev aramaktan vazgeçtiği anlar olmuş. Sevdiği işini bırakıp İstanbul’a geri dönmek zorunda olduğunu düşünmüş; benim kadar şanslı değil. Gerçekten bir ev bulup taşınmak zorunda çünkü kalacak rahat, sıcak bir evi yok. Sonunda bu Zingat’a denk geliyor. Ve görmeye gittiği ikinci evi tutuyor, çok mutlu. Daha önce yaşadığı hayal kırıklıklarına son vermiş olmanın huzuru var.

Kiralık daire bulmak çok zor gerçekten. Özellikle tek başına bir insan için, bu pahalılıkta ve türlü çeşit ev sahibi, emlakçı arasından kârlı ve mutlu çıkmak, çok çok zor. Ev arayan herkese bol şanslar…

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top