Geçmiş Etkinlikler

7-12 Yaş Grubu İçin Yarı Yıl Sanat Atölyeleri

atölye
atölye3
27 Ocak – 7 Şubat 2014
İstanbul Modern, 7-12 yaş grubundaki çocuklar için, okulların yarıyıl tatilinde olduğu 27 Ocak – 7 Şubat 2014 tarihleri arasında sanatla dolu, eğlenceli bir program hazırladı. Her gün farklı bir etkinliğin düzenlendiği
7-12 Yaş Grubu İçin Yarı Yıl Sanat Atölyeleri’nde çocuklar resim, heykel, yerleştirme, tasarım, mimari gibi disiplinleri içeren uygulamalar yapıyor.
Yarıyıl tatili boyunca çocuklara, sabah ve öğleden sonraları için iki program seçeneği sunuluyor. Haftanın her günü farklı bir program uygulanıyor.
3 saatlik sabah atölyeleri: 95 TL (üyelere 85 TL)
1,5 saatlik öğleden sonra atölyeleri: 60 TL (üyelere 55 TL)
Hafta içi her gün 09.00-12.00 saatleri arasında düzenlenen üç saatlik sabah atölyelerinde, pazartesi günleri “Kuş Evi”, salı günleri “Büyülü Gezegenler”, çarşamba günleri “Mavi Heykeller”, perşembe günleri “Gizemli Nesneler” vecuma günleri “Takı Tasarımı” başlıklı programlar düzenleniyor. Çocuklar bu atölye çalışmalarında kuşlar için evler hazırlıyor, evrenin derinliklerindeki cisimlerden ve sanat yapıtlarından yola çıkarak yerleştirmeler yapıyor, heykel çalışmaları gerçekleştiriyor ve takılar üretiyor.
Hafta içi her gün 13.30-15.00 saatleri arasında düzenlenen bir buçuk saatlik öğleden sonra atölyelerinde pazartesi günleri “Kostüm Tasarımı”, salı günleri “Renkli Motifler”, çarşamba günleri “Hazır Nesneler”, perşembe günleri “Geleceğin Tasarımları”, cuma günleri “Köpük Kent” başlıklı programlar düzenleniyor. Çocuklar bu atölye çalışmalarında kostümler hazırlıyor, motifler üretiyor, geleceğe yön verebilecek tasarımlar hayal ediyor ve kent maketleri hazırlıyor. Müzenin kapalı olduğu pazartesi günleri gerçekleşecek atölye programlarında, sergi turu yer almıyor.
Programlar hakkında detaylı bilgi ve kayıt için 0212 334 73 52 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.
7-12 Yaş Grubu İçin Yarı Yıl Sanat Atölyeleri Programı
09:00-12:00 (3 saatlik atölyeler)
13:30-15:00 (1,5 saatlik atölyeler)
27 Ocak 2014 Pazartesi
Kuş Evi
Kostüm Tasarımı
28 Ocak 2014 Salı
Büyülü Gezegenler
Renkli Motifler
29 Ocak 2014 Çarşamba
Mavi Heykeller
Hazır Nesneler
30 Ocak 2014 Perşembe
Gizemli Nesneler
Geleceğin Tasarımları
31 Ocak 2014 Cuma
Takı Tasarımı
Köpük Kent
3 Şubat 2014 Pazartesi
Kuş Evi
Kostüm Tasarımı
4 Şubat 2014 Salı
Büyülü Gezegenler
Renkli Motifler
5 Şubat 2014 Çarşamba
Mavi Heykeller
Hazır Nesneler
6 Şubat 2014 Perşembe
Gizemli Nesneler
Geleceğin Tasarımları
7 Şubat 2014 Cuma
Takı Tasarımı
Köpük Kent
atölye

3 SAATLİK SABAH ATÖLYELERİ
KUŞ EVİ
Pazartesi günleri düzenlenir.
Etkinlikte çocuklar, tarihi uzun yıllar öncesine dayanan kuş evlerinden yola çıkarak, kendilerine verilen hazır kuş evi formlarını boyayarak tasarımlarını oluşturuyor. Farklı tarihlerde, farklı coğrafyalardan örnekleri değerlendiriyor, yaşadıkları bölgenin koşullarına özgü kuşların kullanımına uygun evler hazırlıyorlar.
BÜYÜLÜ GEZEGENLER
Salı günleri düzenlenir.
Yerleştirme sanatına odaklanan program, çocukların İstanbul Modern koleksiyonunda yer alan yerleştirme çalışmalarını incelemeleri ile başlıyor. Müze uzmanı ile gerçekleştirilen bu yapıt incelemesinin ardından çocuklar, atölye mekanında, mekana özel bir düzenleme hazırlıyor. Atölyede japon fenerlerini boyayarak, fenerlerin üzerine çizimler yaparak temsil ettikleri gezegenleri bu düzenleme için önceden hazırlanmış tavandan sarkan iplere asıyor ve büyülü gezegenlerden oluşan hayali bir evren oluşturuyorlar.
MAVİ HEYKELLER
Çarşamba günleri düzenlenir.
Bu atölye çalışmasında çocuklar form, kütle, mekan gibi heykel sanatının temel sanat kavramlarını ele alıyor. Atölye çalışması için özel olarak üretilen köpük parçalarını birleştirerek, mavi renginin anlamı ve çağrışımlarından esinlenip heykeller yaratıyorlar.
GİZEMLİ NESNELER
Perşembe günleri düzenlenir.
Program, çağdaş sanatçı Handan Börüteçene’nin İstanbul Modern’de sergilenen sanat çalışması “Bana Kendini Getir”den esinlenilerek tasarlandı. Programın ilk adımında çocuklar; sanat atölyesinde, Börütüçene’nin sanat çalışmasında kullandığı nesnelere benzer nesnelerin izdüşümlerinden oluşan bir çizim çalışması gerçekleştiriyor. İkinci adımda ise bu nesneler çocukların yaratacakları bir masalda hayat buluyor. Çizim ve masal tasarımını içeren atölye çalışmasının ardından program, çocukların bir müze uzmanı ile odaklanılan sanat eserini tahlil etmeleri ile tamamlanıyor.
TAKI TASARIMI
Cuma günleri düzenlenir.
Programda çocuklar İstanbul Modern’in koleksiyonunda yer alan sanat çalışmalarından yola çıkarak bu çalışmalarda kullanılan formlarla küçük objeler ve desenler üretiyor. Yaratılarını küpelere, kolyelere, yaka iğnelerine ve daha birçok farklı formdaki takılara dönüştürüyorlar.

1,5 SAATLİK ÖĞLEDEN SONRA ATÖLYELERİ

KOSTÜM TASARIMI
Pazartesi günleri düzenlenir.
Bu atölyede çocuklar; renklerle, lekelerle ve farklı sanat malzemeleriyle çalışarak hayal güçlerinin sınırlarını zorluyor, bugünün ve geleceğin kostümlerini tasarlıyor.
RENKLİ MOTİFLER
Salı günleri düzenlenir.
Sanatçı Ekrem Yalçındağ’ın “Kontrastlar” adlı, müzede sergilenen sanat çalışmasına odaklanan programda, çocuklar sevdikleri şekillerle motifler hazırlayıp kompozisyonlarını tamamlıyor.
HAZIR NESNELER
Çarşamba günleri düzenlenir.
Program çağdaş sanatta hazır nesne kullanımına odaklanıyor. Etkinlik çocukların İstanbul Modern’de sergilenen sanat yapıtlarını bir müze uzmanı ile incelemesiyle başlıyor. Müze gezisinin ardından çocuklar, kendilerine sunulan saydam kutuların içinde artık kullanılmayan nesnelerle düzenlemeler yapıyor.
GELECEĞİN TASARIMLARI
Perşembe günleri düzenlenir.
Atölye çalışması çocukları, teknoloji ve tasarım ürünleri arasındaki ilişki üzerine düşündürmeyi amaçlıyor. Çocuklar gündelik yaşamımızı, alışkanlıklarımızı ve hatta davranışlarımızı etkileyen ve geleceğe yön veren tasarım araçlarının neler olduğunu tartışarak atölye çalışmasına başlıyor. Ardından, bundan 3000 yıl sonra nasıl bir dünyada yaşayacağımızı ve ne gibi tasarım araçları kullanacağımızı hayal ediyorlar. Atölye çalışması, çocukların ulaşım, iletişim ve bunun gibi birçok alanda tasarım ürünlerini birbirlerine sunmalarıyla tamamlanıyor.
KÖPÜK KENT
Cuma günleri düzenlenir.
Çocuklar bu atölyede kendileri için özel hazırlanmış geometrik biçimleri bir araya getirip boyayarak oyun alanlarıyla dolu yeşil bir kent yaratıyor. Çalışma, çocuklarda kent kavramını geliştirmeyi ve çevre bilincini güçlendirmeyi amaçlıyor.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top