Aile

Bebeğe Alınması Gereken İlk Oyuncaklar Nelerdir?

Bebek dünyaya gözlerini açtığı andan itibaren anne ile iletişime geçer. Annenin sevgisini hisseden bir bebek daha sağlıklı gelişim göstermektedir. Bebeğin gelişiminde sevgi ve ilgi ile beslenmenin yanı sıra oyuncaklar da bu sürece katılmaktadır.

Bebeğin İlk Oyuncağı Neler Olmalıdır?

Sallanan Oyuncaklar: Bebeğin ilk ay oyuncağının göz hizasında olması çok önemlidir. Bu dönemde sallanan renkli oyuncaklardan seçebilirsiniz. Bebek bu oyuncağa ilk başlarda ilgisiz kalsa da dış dünyaya uyum sağladıkça bir süre sonra ilgisi artacaktır. Bu oyuncaklar bebeğin algısını güçlendirir ve çevresini daha çok fark etmesine yardımcı olur. Sallanan oyuncağını ve objeyi aralıklarla değiştirin. Bu değişimi fark edeceğini göreceksiniz.

Renkli Oyuncaklar: Sallanan nesnelerin canlı renklerde seçilmesi önemlidir. Mavi, kırmızı ve yeşil renkleri tercih edebilirsiniz.

  • Parlak oyuncakları da seçimleriniz arasında kullanabilirsiniz.
  • Yatağının yakın çevresine de renkli oyuncakları yerleştirebilirsiniz.
  • İlk ayın yanı sıra diğer aylarda da başını hareket ettirmeye başladıkça bu renkli oyuncaklar daha çok dikkatini çekmeye başlayacaktır.

Sesli Oyuncaklar: Bebeğin çevresinin farkında olmasını sağlamak adına oyuncakların bebeğin duyularına hitap etmesine dikkat edin. İlk ayda işitme duyusunu güçlendirecek müzikli dönenceler çok yararlıdır. Sesli oyuncaklar, bebeğin farklı seslerini fark etmesini sağlayacaktır. CD çalar veya bir müzik kutusu da işe yarayabilir. Özellikle bu aylarda uykuya geçiş sıralarında çalacağınız müzikler bebeği rahatlatarak daha sakin ve huzurlu bir şekilde uyumasını sağlayacaktır.

Anne ve Baba: Anne ve baba da bir nevi ilk ay oyuncaklarıdır.

  • Dokunmak, bebeğin sevildiğini ve değer verildiğini ona hissettirmektedir.
  • Güven duygusunu kazandırır.
  • Anne ve babanın yüzü ve gülüşü bebek için en eğlenceli oyuncaktır.
  • Yüzünüzü bebeğe yaklaştırın ve kendisine sesli bir şekilde gülümsemeye başlayın.
  • Ona onu sevdiğinizi söyleyin.
  • Ninniler ve şarkılar söylediğinizde sizi dikkatli bir şekilde dinlediğini ve her yaklaştığınızda da heyecanlandığını fark edeceksiniz.
  • Bebeğinizle ne kadar çok konuşursanız o kadar çok uyaran alacak ve iletişimi artacaktır.

 

Bu dönemlerde yani bebeklik dönemlerinde oyuncaklar tüm duyuları için uyaran görevindedir. Bu nedenle önemli bir yer teşkil etmektedir. Oyuncaklar, dış dünyayı algılamasına, görsel ve işitsel dikkatinin artmasını sağlayacaktır. Bu dönemlerde diğer aylarda göstereceği gelişim aşamaları için temel oluşturulmasına yardımcı olmaktadır.

 

Yorumlar için tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

Yukarı