Aile

Bebeğiniz Ne Zaman Yürümeye Başlamalı!

Bebekler için bir dönüm noktasıdır, ilk gülüşleri, ilk kelimeleri, ilk adımları…

İlk emeklemeleri, ilk oturuşları bile ebeveynler için inanılmaz heyecan vericidir. Yürümeye başladıkları o ilk zamanlar evin etrafındaki turlamaları neşeyle karşılanır. Tüm bu ilklerden en heyecanlı, en büyük olay olanı büyük ihtimalle çoğu ebeveyn için “ilk adım”dır, yani yürümektir.

Bebeğin yürümeye başlamasını beklemek çok hoş. Peki ne zaman hâlâ yürümediyse müdahale etmek gerekiyor? Popsugar sitesine deneyimini anlatan Sarah Beth Moore, yürüme konusunun, eşi ve kendisi için bir bela olduğunu söylüyor. Bebekleri ilk 18 ay yürümemiş. Anaokulunda bebeklerinin diğer çocukların gerisinde kalacağı yönünde imalarla karşılaşmışlar.

Pek çok uzmanla görüşen ebeveynler, pek çok randevudan sonra gerçeği keşfettiklerini söylüyorlar. Ve her ebeveynin bu deneyimi yaşamadan önce bazı bilgilere sahip olmaları gerektiğini düşünüyorlar.

Bebek merkezlerine göre bebekler 9 ila 12 ay arasında ilk adımlarını atıyorlar ve 14-15 aylıkken de yürümeye başlıyorlar. Ancak bazı bebekler geç yürüyebilir, panik yapmayın ve endişelenmeyin.

Bazı bebekler 16-17 aylıkken de yürümeye başlayabilir. Ancak 18 aylık olduğunda hâlâ yürümüyorsa, o zaman evet, kaygılanmakta haklısınız.

Bebeğinizin yürüme hızı konusunda endişeliyseniz ve yürümesini görmek için heyecanlıysanız, işte size hızlandırmak için birkaç ipucu:

-Bebeğinizi ayakta tutarak onunla birlikte yavaşça yürümeyi deneyin.

-Bebeğinizin yürümesi için evde güvenli ortamlar yaratın. Ama aynı zamanda onları özgür bırakın.

-Bebeğinizi ayakta bırakın ve ne kadar süre dengede durduğunu gözlemleyin. Onu tutmayın, yanında durun, bebeğinizi serbest bırakın ve güvenli bir şekilde düşmesine izin verin.

-Çeşitli oyunlarla bebeğinizi yürütmeyi deneyin. Başarılı olduğunda bebeğinizi överek ve cesaretlendirerek devam edeceğiniz bir oyun oynayın.

-Bebeğinizi oturma değil yürüme pozisyonlarına teşvik edin.

Ve son olarak; sabırlı olun, kibar olun ve işi eğlenceli hale getirin. Bebeğiniz hazır olduğunda kalkacak ve o beklediğiniz adımları atacak.

popsugar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top