Aile

Bebeğinizi Yıkarken Yaptığınız 5 Yanlış

Hastanede ya da hamileyken aldığınız eğitimler, uygulamaya gelince doğru işlemeyebilir, bebek yıkamanın göründüğü kadar kolay bir iş olmadığını anlayabilirsiniz. Ya da bu işin uzmanı olarak doğmuş olduğunuzu fark edebilirsiniz. Bu, bir şans. 😊 Aşağıda muhtemelen bebeğinizi yıkarken yaptığınız bazı yanlışlar yer alıyor. Çocuk doktoru Ari Brown, bebeğinizi yıkarken yanlış yapmamanız için kendi uzman deneyimlerini aktarıyor.

Bebeği doğduktan hemen sonra yıkamak

Bebek doğduktan hemen sonra derisinde kremsi görünen şeyler deriyi koruyor. Bebeği tamamen temizlemek için en azından bir 6 saat kadar beklemek gerektiğini söylüyor Dr. Brown.

Bebeği çok sık yıkamak

Evet bir gece rutini oluşturmak önemlidir. Fakat konu bebeği yıkamak olunca, her gece gerçekten gerekli midir…? Haftada bir ya da iki kez yıkamak ideal diyor çocuk doktoru Brown. Ancak bebek beziyle ilgili bir sorun varsa yani bezin dışına çıkan dışkılar vb. varsa elbette o zaman bebeğiniz bir banyoyu daha hak ediyor demektir.

Çok fazla ürün kullanmak

Bebeğin temiz olması çok önemli, evet. Ancak… Temizlik ürünleri konusunda sadelikten yana olun. Bebeği yıkarken parfümlü, nemlendiricili, boyalı ürünler kullanmaktan özellikle kaçınmak gerekiyor.

ASLINDA NE SIKLIKLA DUŞ ALMALIYIZ?

Çok soğuk sular ya da çok sıcak sular

Suyun derecesi çok sıcak ya da soğuk olmamalı. Size soğuk / sıcak gelen su, ona da öyle gelecektir. 36-38 derecelerdeki ısı normaldir.

Göbek kordonu korkusu

Çoğu tecrübeli ebeveynin de bildiği gibi göbek kordonu düşene kadar bekle… bekle… Kuruyup düşmesi beklenmeli, acele edilmemeli. O bölgenin ayrıca fazla yıkanması gerekmiyor. Eğer bir hasar, yara gözüküyorsa; gazlı bezin üzerine alkollü ya da saf su dökülüp nazikçe silinebilir.

parents

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top