Aile

Evlilikte Cinsel Hayatı Canlı Tutmak İçin 7 Yol

Uzun süreli evliliklerde cinsel yaşamın ilk günkü heyecanıyla yaşanmadığını tecrübe eden kişiler var. Ancak tam tersini söyleyenler de var… Güzel elbiseler, romantik akşam yemekleri, mumlar, çiçekler, kokular, özel kişisel bakım vb. detaylar yıllar geçtikçe unutuluyor, genellikle. Vogue için yazan Molly Guy “aldatmaktan ya da aldatılmaktan kaçınmak; evlilikte cinselliği canlı tutmak için bir şeyler yapalım o zaman” diyor. Yüzüğü takıp, ömür boyu birlikte olmaya “evet” diyen eşler için birtakım önerileri var.

Flört zamanlarına geri dönmek

Psikoterapist Esther Perel’ın önerisi; her altı ya da sekiz haftada bir kendinize bir gece organize etmeniz. O gece çocukları birine emanet edin. Aklınız onlarda kalmasın. Dışarı çıkın ve canınız ne zaman isterse o saatte eve dönün. Bu sayede genç hissedeceksiniz, geçmişte kalan heyecanlı günlerinizi tekrar yaşayacaksınız.

Nicelik değil nitelik önemli

“Haftada iki kez, üç kez, beş kez… seks yapılmalı!” gibi kalıplara gerek duymayın ve onları önemsemeyin diyor, henüz bir yıldan az süredir evli olan yazar Lesley Arfin. Bunun normali yok. Ne zaman isterseniz o zaman sevişin ve saymayı bırakın. Saymaya gerek yok.

Seks bir görev değil

Marka strateji uzmanı Lisa Lundy, çocuk yapmak için, planlı bir şekilde seks yapmanın hiç de keyifli olmadığını söylüyor. Günleri saymak çok sıkıcı. Sanki bir görevmiş gibi sevişmek heyecanlı değil diyor. Etrafındaki pek çok arkadaşı hamile kaldığı halde uzun süre o hamile kalamamış ve eşinin onu başka biri için bırakacağını düşünmeye başlamış. Sonunda ikizleri olmuş.

Çeşitli oyunlar canlılık katabilir

Gazeteci Alice, 14 yıldır evli ve seks hayatlarını canlı tutan şeylerden birinin çeşitli, ilginç kıyafetler olduğunu söylüyor. Bir kutu içerisinde sakladığı kostümleri eşi şehir dışından getiriyormuş. Ayda birkaç kez çocuklar uyuduktan sonra eğlenceli zamanları başlıyor ve eğer aralarında gergin bir hava varsa genellikle bu şekilde ortadan kalktığını söylüyor. Sabahları daha mutlu uyanıyorlar.

Affetmek

Evliliklerde sadakatsizlik yaşanabilir. Hatta çok yaşanabilir. Affetmek zorunda değilsiniz… Fakat bu bir ilişkinin resmen bittiği anlamına da gelmiyor her zaman. Perel, “ihanet derinleştirir” diyor. İlişkiyi iyileştirebilir. Yeni olasılıklar darbe etkisi yaratabilir, sarsabilir ilişkiyi, evet. Ancak tecrübeli bir çift bu kriz anlarını fırsata çevirebilir. Daha sağlam bir ilişki meydana gelebilir.

Bazen her şeyi konuşmak iyi değildir

Eşler birbirlerinin her fantezisini, düşüncesini bilmemeli. Aksine sırlar olmalı diyor Perel. Hatta pek çok çiftin artık birbirleri hakkındaki her şeyi bilmediklerini kabul etmeleri onlar için iyi olacaktır diyor. Eşlerin birbirlerini “cepte” görmemeleri ilişkiyi canlı tutar. Birbirlerini merak etmeleri, gizemli olmaları iyi bir şeydir.

Hayatta her şey olabilir, sevişmekten vazgeçme

Müzisyen Alexa Wilding, oğlunun kemoterapi için hastanede yattığı günleri anlatıyor. Saatlerce uykusuz kaldıkları, üzgün geçirdikleri günleri… Altı yıllık eşiyle düşünecekleri en son şey seks gibiydi. Ancak hiç de öyle olmadı. O kötü günlerde eşiyle sevişmek ona çok iyi geldi. Tekrar güzel, seksi ve kompleks olduğunu hatırlatıyordu sevişmek. O sadece bir süperanne değildi aynı zamanda bir kadındı. Eşinin sıcaklığını hissetmenin tarifi yoktu. En zor günlerde bile sevişmek zorunluluk olmalı.

vogue

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top