Duyurular

#kagiderdeyiz’in Ardından…

kagider
 Ardından
KAGİDER 9 Aralık 2014 Blogger Buluşması Notlar #kagiderdeyiz
 

Biz KAGİDER olarak kadın dayanışmasının fırsat eşitliği için ilk şart olduğuna inanıyoruz. Bu sebeple www.kadingirisimcidernekleri.org projemizin 5N 1K’sını sizlerle paylaşmak ve KAGİDER’in öne çıkan projelerini daha detaylı anlatmak üzere sizleri bugün KAGİDER’e davet etmiştik.

Öncelikle bugün bizlerle olan tüm misafirlerimize değerli vakitleri için ve çeşitli sebeplerle katılamayacağını bildiren herkese geri bildirimlerinin yanı sıra sosyal medya üstünden destekleri için teşekkür etmek isteriz.

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) olarak 2002’den bu yana kadın girişimciliğinin ve istihdamının artması için projeler üretiyor, ekonominin büyümesini sağlayacak ve kadının ekonomideki gücünü artıracak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Her geçen gün hızlanan dünyaya yetişebilen tek mecranın internet olduğu günümüzde, online mecraların gücümüze güç katacağına gönülden inanıyoruz. Sanal dünyada kendinize açtığınız özgün mecralarda gerçek bir fark yaratan siz değerli girişimci kadınları yanımızda görmekten mutluluk duyuyoruz.

Bu vesileyle, başta kadingirisimcidernekleri.org platformu olmak üzere, KAGİDER’in projelerinden bazılarının detaylarını bilginize sunuyoruz.

KAGİDER’den Türkiye’deki kadın girişimci derneklerini aynı çatı altında toplayan özel portal: www.kadingirisimcidernekleri.org  

kagider

Türkiye’de kadın girişimciliğini artırmak ve kadınların istihdamına katkı sağlamak amacıyla çalışmalar yapan KAGİDER, 19 Kasım Dünya Kadın Girişimcilik Günü’ne “Kadın Girişimci Dernekleri Platformu” ile imzasını attı. Vodafone Türkiye’nin desteğiyle hayata geçirilen platform, Türkiye’deki kadın girişimcileri ve onların oluşturdukları dernekleri tek bir çatı altında topluyor.

 Portal sayesinde Türkiye’deki kadın girişimci ve kadın iş sahiplerinin sektörel ve bölgesel dağılımları görülebiliyor. Sistemin temel amacı, derneklerin ve dernek üyelerinin birbirleriyle etkin iletişimde bulunabilmeleri, kendi aralarında iş bağlantıları sağlayabilmeleri ve üçüncü parti ihtiyaçlarına yanıt alabilmeleri gibi yöntemlerle, kadın girişimci dernekleri arasındaki dayanışmayı güçlendirmek olarak belirtiliyor. Farklı kriterler ile arama yapılabilen www.kadingirisimcidernekleri.org adresinde, Türkiye haritası üzerinden il bazında aramanın yanı sıra dernek bazlı, sektör bazlı veya firma bazlı bilgilere ulaşabiliyor. Aynı zamanda platforma üye olan dernekler, kendi etkinlikleri ile ilgili bilgileri platform üzerinden duyurabiliyor.

KAGİDER Fırsat Eşitliği Modeli, FEM: Kadın istihdamını teşvik etmek için KAGİDER önderliğinde, Dünya Bankası teknik desteği, bir sertifika programı geliştirildi. Bağımsız bir değerlendirme sürecinden geçtikten sonra Fırsat Eşitliği Sertifikası’na hak kazanan kurumlar, yapıları, eylemleri ve istihdam olguları ile toplumsal cinsiyet eşitliğine ve istihdamda  kadın güçlenmesine duyarlı olduklarını ulusal ve uluslararası kamuoyu nezdinde tescil ettirmiş oluyor. FEM ile amacımız işe alım, eğitim, kariyer planlama ve geliştirme gibi süreçlerdeki eşitsizlikleri saptamak ve iş yaşamında cinsiyet ayrımcılığına dayalı yaklaşımlara son vermek.

SOMA Projesi: KAGİDER, Türkiye Vodafone Vakfı, Soma Belediyesi’nin paydaş olduğu projede, amaç: Soma’da eşlerini kaybeden, eşleri yaralanan kadınların ve diğer Somalı kadınların, iletişim teknolojilerinin sunduğu imkânlarla tanıştırarak, sosyal ve ekonomik hayatına katılımlarını sağlamak ve kadınlar için sürdürülebilir bir iş modeli yaratmak.

Birlemiş Milletler Kadının Statüsü Komisyonu Toplantıları’nı iki yıl arka arkaya yakından takip ettik. Çeşitli projelerimizi sunduk: Fırsat Eşitliği Modeli, Teknolojide Kadın Hareketi, Genç Fikirler Güçlü Kadınlar.

Düzenlediğimiz 3. Uluslararası Kadın Girişimcilik ve Liderlik Zirvesi’nde Türkiye, Afrika, Amerika ve Çin’in yanı sıra, Avrupa, Türkiye Cumhuriyetler ve Ortadoğu’dan konuşmacılar ve katılımcıları ağırladık. 10’dan fazla farklı ülkeden kadın girişimciliğine ve liderliğine inanmış 500’e yakın katılımcı ile hem gündem yarattık hem de uygulamaya yönelik konuları değerlendirdik.

Genç KAGİDER: Geleceğin lider adaylarına, etkinlikler ile edinilen vizyonu, alınan tavsiyeleri ve yaşanmışlıkları Genç KAGİDER olgusu ile harmanlayarak itici güç oluşturup, rol modeller ile buluşmalarını sağlamak ve onlarla birlikte yol almayı amaçlar.

Genç Fikirler Güçlü Kadınlar: Intel ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte yürüttüğümüz proje ile 18 – 30 yaş arası gençler, fikir kampları aracılığıyla kadınların konumlarının güçlendirilmesine yönelik teknoloji kullanımı ile yenilikçi çözüm önerileri sunuyor ve sosyal girişimcilik projeleri üretiyor.

Geleceğin Kadın Liderleri: Proje kapsamında başarı potansiyeli yüksek, üniversiteden yeni mezun genç kadınları iş hayatına hazırlamak amacıyla kişisel gelişim, sektörel bilgi, iş yaşamı dinamikleri ve kariyer planlaması konularında 4 günlük eğitimler verilmektedir. Eğitimlerin ardından katılımcılara, iş arama süreçlerinde 6 ay boyunca mentorlük verilerek işe yerleşme süreçleri takip edilmektedir.

Avrupa Kadın Girişimcileri Mentor Ağı Projesi: “European Network of Mentors for Women Entrepreneurs” projesi Avrupa Komisyonu İşletmeler Genel Müdürlüğü nezdinde duyurulan ve 2009 ve 2010 yıllarında gerçekleştirilen “Female Entrepreneurship Ambassadors – ENFEA” projesinin devamı ve onun tamamlayıcısı olan bir projedir.

Mentor Ağı projesi, Türkiye’de KAGİDER liderliğinde, Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi ve ANGİKAD- Girişimci İş Kadınları ve Destekleme Derneği işbirliğinde Avrupa Komisyonu hibesi ile hayata geçirilmiştir. Mentor Ağı Projesi ile Avrupa’daki kadın girişimciler için ulusal bir mentor ağı oluşturmak hedeflenmiştir. Proje ile yeni kurulmuş işletme sahibi girişimci kadınların zorlu ilk yıllarında sürdürülebilirliklerini sağlayacak devamlı bir mekanizma oluşturmak amaçlanmıştır. Proje kapsamında Türkiye genelinde 20 gönüllü mentor tarafından 26 menteeye destek verilmiştir. Projemiz 2012 yılında T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından AB destekli İnovasyon projeleri arasından başarı hikayeleri arasına seçilmiştir.

KAGİDER olarak, Garanti Bankası ve Ekonomist Dergisi işbirliği ile 8 senedir “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması“nı düzenliyoruz. Ülkemizdeki kadınların ticari ve sosyal “girişimci ruhunu” ortaya çıkartarak, Türkiye’deki kadın girişimci sayısının gelişmiş ülkelerin seviyesine yükselmesi için katkıda bulunmak amacıyla düzenlediğimiz yarışmada adaylarımız 4 ayrı kategoride değerlendiriliyorlar. 2013 yılının Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi Kategorisi kazananı Tülin Akın, kurduğu Tarımsal Pazarlama web portalı tarimsalpazarlama.com ile Türkiye’nin ilk ve önde gelen iletişim, e-öğrenme ve e-ticaret medyasını hayata geçirdi ve yarışmamıza başvurdu. Bu başarılı projesiyle Akın Nobel Barış Ödüllerinden, “Dünyada Barış için İş” ödülüne aday gösterildi.

KAGİDER, Garanti Bankası ile birlikte kadın girişimcilerin ekonomiye katkılarını ön plana çıkartarak, onları temel konularda bilgilendirmek, işlerinde yeni fırsatlar yaratmaları için teşvik etmek ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla 2008 yılından bu yana Kadın Girişimci Buluşmaları’nı Türkiye genelinde gerçekleştirmektedir. Proje kapsamında, Türkiye’de kadın girişimcilere girişimcilik, iş planı oluşturma, satış ve pazarlama, teknoloji, insan kaynakları ve yönetim gibi konularda eğitimler verilmektedir. Her ilde ayrı bir girişimci hikayesinin anlatıldığı toplantılarda kadın girişimci rol modelleri aracılığıyla girişimci adayları cesaretlendirilmektedir. KAGİDER, illerde verilen eğitimlere eğitmen desteği ve eğitmenlerin koordinasyonunu sağlamaktadır. 2008 yılından bu yana Türkiye’nin farklı bölgelerinden 31 ilde eğitim verildi.

Ayrıca bugün toplantımızda sizlerle paylaştığımız çeşitli kampanya filmlerimizin linkleri de şöyle:

“Yerel Yönetimlerde Daha Çok Kadın İstiyoruz” viral filmimiz:

http://www.youtube.com/watch?v=dzHIep0S2Po&list=PLiB6DYhZJOLUyvwejtupeTi4OUWUA5MFY

Avrupa Kadın Girişimci Mentor Ağı projemizin özet filmimiz:

http://www.youtube.com/watch?v=jtsxf7CULZM

Ben Bir Gün Kadınken Tiyatro Oyunu Kısa Filmi

http://www.youtube.com/watch?v=6j_sJfBOYyU

En kısa zamanda sizleri yeniden KAGİDER’de ağırlayabilmek ümidiyle, değerli destekleriniz için tüm KAGİDER üyeleri adına bir kez daha teşekkür ederiz.

Sevgilerimizle,
Dr. Gülden Türktan
KAGİDER Başkanı

www.kagider.org

facebook.com/turkiyekadingirisimcilerdernegi

www.twitter.com/kagider

instagram.com/kagider_

KAGİDER

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği KAGİDER, Eylül 2002’de 38 kadın girişimci tarafından ülke çapında faaliyet gösteren ve kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütü olarak İstanbul’da kuruldu. Dernek bugün farklı sektörlerde aktif olarak çalışan ve değer üreten 300 kadın girişimci üyesiyle büyümeye devam ediyor. Sivil Toplum Kuruluşu statüsündeki KAGİDER, kadın girişimciliğini geliştirmek, ekonomik ve sosyal yaşamda kadının konumunu güçlendirmek ve tüm karar alma süreçlerinde etkin rol alması için çalışıyor. www.kagider.org

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top