Boşanma

Stalkerlık Ayrılık Sonrası Yası Uzatıyor!

Gizli takipçilik yani stalkerlık ilişkilerde, ayrılık sonrası yaşanan yas dönemini uzatıyor! Başlayan her ilişki ömrün sonuna kadar devam edecek diye bir kural yok. Ne evlilikler boşanmayla son buluyor, ne çok çocuklu aileler ayrılıyor ve belki daha mutlu bir hayata kavuşuyor.

AYRILIK ÜZERİNE SERBEST TAVSİYELER

Mutsuz bir ilişkiyi, kötü bir evliliği inatla devam ettirmenin bir anlamı yok. Bazen ayrılık her iki taraf için de en doğru karar. Fakat günümüzde “ayrılık”ı eskiye göre daha da zorlaştıran bir durum var. Bu da internetle birlikte hayatımıza giren sosyal medya ve “stalk”. İnsanlar ayrıldıktan sona eski sevgili ve eşlerini sosyal medyadan takip etmeye devam ettikçe, onları unutmaları ve sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam etmeleri güçleşiyor. Uzmanlar da bu konuda aynı görüşte ve ayrılık yaşayan kişilere önemli uyarılarda bulunuyorlar.

Teknolojiyle beraber hayatımıza giren “stalker” diğer adıyla gizli takipçilik, özellikle yeni biten ilişkilerde yas dönemini uzatıyor. Her ayrılığın ardından yaşanması gereken yas sürecinin tamamlanamadığına dikkat çeken uzmanlar, “Kişi yeni bir ilişki için adım atamıyor, diğerine olan öfke artarak devam ediyor, yas sürecinde yaşanması beklenen depresif duygular yerini daha şiddetli depresyona bırakıyor” diyor.

Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Polikliniğinden Uzman Klinik Psikolog Orçun Aykol, sosyal medyada sık kullanılan “gizli takipçilik” diğer adıyla “stalklamak” kavramının sona eren ilişkilerde yas dönemini uzattığını söylüyor. Bu da beraberinde başka önemli sorunlara yol açıyor.

Ayrılık zihinsel olarak sonlanamıyor

“Günümüzde artık sosyal medyanın yaşamın merkezinde olmasıyla yeni sendromlar ve yeni terimlerin ortaya çıkmasına neden olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bunlardan en önemlisi “stalklamak” denilen ve sürekli biçimde birini ya da birilerinin ne yaptığını bazen “gizlice” takip etmeyi ifade eden terim.

Stalklamak daha çok merak edilen bir kişinin yaşamının her detayını öğrenmek için de kullanılıyor. Hal böyle olunca genellikle en çok karşılaştığımız durum özellikle biten ilişkinin, kişinin zihninde belki de obsesif biçimde devam etmesi. Kişi, diğerini stalklayarak ve onun her adımından haberdar olarak hem kendi değerini sorgulamaya başlıyor hem de ayrılık zihinsel olarak sonlanamıyor.”

Yas süreci tamamlanmalı

Yas sürecinin sağlıklı olarak yaşanması gerektiğine dikkat çeken Aykol, “Klinik deneyimlerden yola çıkarak söylenebilir ki ayrılık kişi için fiziksel olsa da ruhsal olarak sağlanamıyor ve her ayrılığın ardından yaşanması gereken sağlıklı bir süreç olan yas tamamlanamıyor. Bu yas süreci tamamlanamadığında ise kişi yeni bir ilişki için adım atamıyor, diğerine olan öfke artarak devam ediyor, yas sürecinde yaşanması beklenen depresif duygular yerini daha şiddetli depresyona bırakıyor, bu davranış kompulsif (yapılmadığında huzursuzluk veren tekrarlı davranışlar) bir tekrar haline geliyor” diyor.

Takibi bırakın, ayrılığı kabul edin

“Bundan kurtulmak için öncelikle ayrılığı kabul edin” önerisinde bulunan Uzman Klinik Psikolog Orçun Aykol, “Ne olursa olsun karşı tarafın sosyal medya hesaplarını takibi bırakın gerekiyorsa engelleyin. Unutmayın ki ayrılmış olmak sizin değersiz/yetersiz olmanızla ilgili değil, ilişkinin bitmesiyle ilgili.”

Depresif dönem uzadıysa destek alın

Ayrılığın ardından gelen depresif duyguların bir seviyeye kadar normal olduğunu da vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Orçun Aykol, “Ancak bu yaşamınızı çok zorluyor, yapmanız gerekenleri yapamıyorsanız, uyku, iştah, mesleki işlevselliğinizde bozulma varsa psikiyatrik destek almanız gerekir. Bunun için geç kalmayın” diyerek ayrılanları uyarıyor.

Orçun Aykol

Bilgi için:

İletişim Ofisi Halkla İlişkiler Ajansı

Ayşegül Erben / [email protected] / 0212 324 80 17, 0536 572 27 88

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top