Aile

Kalp Hastalığı Olan Çocuklar Spor Yapabilir Mi?

Kalbinizi sporla güçlendirebilirsiniz. Ayrıca uzmanlar, çocuklara 4 yaşından sonra düzenli spor yapmalarını öneriyor.

Düzenli spor yapmak hem sağlıklı hem de belli bir sağlık sorunu olan çocukların gelişimi için de son derece önem taşıyor. Ancak özellikle kalp sağlığının korunmasında uygun sporun doğru zamanda yapılması ve sağlıklı beslenmeyle de desteklenmesi gerekiyor. Acıbadem Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Koray Lenk, çocuklarda kesin olarak belirlenmiş bir yaş sınırı olmasa da ortalama dört yaşından itibaren düzenli egzersize yönlendirilmesi gerektiğine işaret ediyor…

Yaş farkı gözetmeksizin sağlıklı bir vücuda sahip olmanın en önemli koşullarından biri spor yapmaktan geçiyor. Bu nedenle de küçük yaşlardan itibaren çocuklar spora özendirilmeye çalışılmalı. Çocuklarda ne kadar erken spora başlanırsa bunun hayat boyu sürdürülebilen bir alışkanlık olması o kadar kolaylaşıyor. Bu sayede çocuğun fiziksel, sosyal, ruhsal ve hatta kimlik gelişimine de olumlu katkı sağlanabiliyor. Spor, çocukların kalp sağlığının korunması için de gereklidir, çocukların ve ergenlerin her gün 60 dakika fiziksel aktivite yapmasını öneriliyor.

Kalp-damar hastalıklarında riskini düşürüyor

Çocukluk döneminden itibaren aktif bir yaşam sürmek, yaşam süresini artırdığı gibi kalp-damar hastalıkları açısından riski de düşürüyor. Hareketsiz olan çocukların yetişkinlik döneminde de aynı yaşam tarzını sürdürdüğüne işaret eden Prof. Dr. Mustafa Koray Lenk, “Kilo kontrolünün sağlanması, diyabet ve bazı kanser türlerinde riskin azaltılması, iyi kolesterolün yükseltilmesi ve kendine güvenin gelişmesi için çocukların mutlaka düzenli fiziksel aktiviteye yönlendirilmesi gerekiyor” diyor.

Sportif aktivitelere başlamadan önce

Daha önce hiçbir bulgu ve belirti vermemiş bile olsa, tüm çocuklara spora başlamadan önce tam bir fizik muayene ile uygun tetkiklerin yapılması gerekiyor. Böylelikle daha önceden bilinmeyen bazı kalp hastalıkları da saptanabiliyor. Bu hastalıkların başında kalbi besleyen koroner arter anomalileri ve/veya anevrizma denilen genişlemeleri, ritim bozuklukları ve kalp kası hastalıkları geliyor. Prof. Dr. Mustafa Koray Lenk, bu nedenle sportif aktivitelere yönlenmeden önce ailede ani ölüm olup olmadığının sorgulanmasının ve ayrıca normal fizik muayenenin, özellikle kardiyolojik değerlendirme yapılması gerektiğini söylüyor. Böylelikle spor sırasında gelişebilecek istenmeyen durumlar ve hatta ani ölüm riski ortadan kaldırılabiliyor. Sportif aktivitelere katılmış olan çocukların düzenli kardiyolojik kontrollerinin de aksatılmaması gerekiyor. Spor sırasında çarpıntı, göğüs ağrısı ve bayılma durumlarında çocuk mutlaka bir kardiyoloji uzmanına götürülmeli.

Kalp hastalığı olan çocuklar spor yapabilir mi?

Kalp hastalığı bulunan çocukların birçoğu kontrollü olarak ve izin verilen düzeyde spor yapabiliyor. Akciğer basıncı yükselmemiş olan doğuştan ve/veya sonradan gelişen kalp hastalıkları olanlar çocukların egzersiz kapasiteleri normal olduğu için uygun sportif faaliyetleri yapabiliyor. Prof. Dr. Mustafa Koray Lenk, ancak bu çocuklarda kalp atışlarını aniden arttıran ve yüksek efor gerektiren tenis, basketbol, voleybol ve koşma gibi sporlardan uzak durulması gerektiğini söylüyor. Kalp hastalığı olan çocuklar için en uygun aktiviteler yürüyüş ve yüzme… Yürüyüş yapmak zayıflamaktan öte, vücuttaki stresi azaltmaya da yarıyor, yürüyüşle kan yağlarının düşer, yararlı kolesterol denen HDL yükselir, hatta düzenli yürüyüşler ile kan basıncı bile kontrol altına alınabilir.

Spor yapmanın riskli olduğu kalp hastalıkları:

Risk oluşturabileceği için,

Kalp kapaklarında ağır darlıklar,

Kalp kası kalınlaşması ile beraber seyreden kalp hastalıkları,

Kalp kasının enfeksiyon ve/veya diğer etkenlere bağlı iltihapları,

Akciğer basıncının artışı ile beraber seyreden kalp hastalıkları

Bazı ritim bozuklukları (özellikle uzun QT sendromu ve Brugada sendromu gibi)

Mustafa Koray Lenk

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top