Aktivite

Antalya İçinde Ayrı Bir Dünya Alanya

Alanya benim için bu ülkenin en özel tatil beldesi… Öncelikle ailemle ve arkadaşlarımla ilk Güney sahilleri tatilimi gerçekleştirdiğim yerlerden biri olduğu için. Sonrasında ise lisans mezuniyet tezimi yaptığım yer olduğu için.

Alanya’yı baştan sona gezdim, üniversitedeki en yakın arkadaşımla birlikte hiçbir yakınımızın olmadığı Alanya ilçesinde hem birer turist hem de birer araştırmacıydık. Köylerini gezdik, insanlarıyla tanıştık, kaymakamıyla görüştük, köy muhtarlarıyla mülakatlar yaptık, yaylalarına çıktık. Muhtar ve akrabalarının evinde bir aya yakın bir süre yaşadık, bu zamanın yarısı hayatımda soluduğum en temiz havayla tanışmamı sağlayan yayladaydı. Seçtiğimiz bir köyün tüm hanelerine girip çıktık, evin anne ve babalarıyla sayfalar dolusu notlar aldığımız görüşmeler yaptık, yemeklerini yedik ve sınırsız sayıda çaylarını içtik.

Alanya’nın dağları, ormanları, denizi, kalesi, mağaraları, çayları… Saymakla bitiremem ilçenin güzelliklerini. Benim için turistik belde olma özelliğinden başka boyutları da var Alanya’nın. İnsan ve insan, aile ilişkilerinin nasıl çeşitlenebileceğini orada canlı canlı gördüm. Hayatımda yaşadığım en büyük tecrübeydi kesinlikle. Ama ondan önce de tatile gittiğim için Alanya’ya nasıl aşık olduğumu hatırlıyorum. Beni en çok etkileyen Dim Mağarası olmuştu.

Antalya’nın diğer ilçelerine göre daha büyük ve şehir gibi bir havası da Alanya’nın. Yaşamak için de çok ideal. Tek bir sorunu var: Sıcaaaaak 🙂 Ama zaten tatile asıl Eylül’de gideceksin. Eylül geliyor. Alanya’ya da asıl Eylül’de gideceksin. 🙂

Kesinlikle sadece denize girip çıkılacak bir yer değil Alanya. Kalesini gezmeden, mağaralarına girmeden, ormanının arasına dalıp, Dim Çayı’na ayaklarını sokmadan olmaz.

Alanya Mağaraları: Dim, Damlataş, Kadıini, Hasbahçe, Korsanlar, Aşıklar, Fosforlu, mutlaka bir ya da iki tanesini görmek gerek.

Öğrenciyken bile Alanya’da bütçemize uygun güzel bir otel bulup, hiç sorun yaşamadan İstanbul’a dönmüştük. Alanya’da her bütçeye uygun kaliteli otel bulmak mümkün. Deniz ve kale manzaralı otellerde kalmaksa kesinlikle ilk tercih. Ama ilçenin merkezine yakın deniz görmeyen oteller de oldukça nezih ve sakin oluyor. Hem tüm günü dışarıda gezerek geçirmeyi planlayan tatilciler için otel manzarası pek de mühim olmasa gerek.

Otel ayarlarken internetin nimetlerinden faydalanmak en mantıklısı. Mngturizm’de hem tüm Alanya otelleri güzel bir şekilde listelenmiş hem de avantajlı indirimler sağlıyor bizlere. Erken rezervasyon fırsatlarından faydalanmayanı döverler artık bu devirde.

Alanya otelleri için her şey dahil, yarım / tam pansiyon konsept çeşitlerinin hepsi mevcut. 3, 4, 5 yıldız otelleri inceleyebilirsin, fotoğrafları da var. Ayrıca “fotoğraflarda gördüğüm gibi çıkmadı” demeyeceğine eminim. Çünkü ben Alanya’da pek çok otelde kaldım hepsi birbirinden güzeldi. Bu arada sitenin taksit fırsatlarından yararlanabilirsin. Bunlar önemli.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top