Duyurular

Geçmişten Günümüze İlham Veren Ünlü Kadınlar Barbie Oluyor

Küçük bir kız çocuğuyken çoğumuzun Barbie bebekleri vardı ve en çok oynadığımız oyuncaklardı belki de. Barbie bebeklerin, çocukların bilinçaltındaki etkileri uzun süredir bir tartışma konusu. Eğer uzun sarı saçlı, incecik vücutlu, makyajlı ve çok ihtişamlı kıyafetleri olan Barbie’ler yerine; elinde kitap ya da palet taşıyan, gözlüklü Barbie’ler olsaydı evlerimizde; hayatlarımızda ne gibi değişiklikler ne olurdu? Bu sorunun cevabını elbette bilemeyeceğiz. Ama Barbie, bu konuyla ilgili yeni bir atağa geçti.

Yapılan bir araştırmaya göre annelerin %86’sı kızlarının bu bebekleri rol model aldıkları konusunda endişeli. Bu yüzden marka yeni birtakım girişimlerde bulundu. Ve kız çocuklarına ilham verecek sporcuları, sanatçıları, gazetecileri, bilim kadınlarını Barbie bebek olarak sunmaya başladı. -Gerçi yine de bebeklerin ellerinde kitap ya da palet yok; belki bunu da bir deneyebilirlerdi; öyle değil mi?-

Sonuç olarak Barbie’nin, hakkındaki olumsuz yargıları yıkma çabaları pek şaşırtıcı değil. Barbie bebeklerle oynayan kız çocuklarının profesyonellere dönüştüğü Imagine The Possibilities filmi, gerçekçi vücut hatlarına sahip bebek serisi Fashionistas ve genç kızların girişimcilik hayallerini desteklemek için Barbie’nin Linkedin’e katılması geçmişte bu amaçla yaratılmış kampanyalar arasındaydı. Şimdi de Inspiring Women serisi ile bu çabalarına bir yenisini ekledi.

Hatta sizi sosyal medyada #MoreRoleModels hashtag’i ile rol modelinizi paylaşmaya davet ediyor.

Barbie bebekleri rol model almak mümkün mü?

Barbie, Kaliforniya merkezli oyuncak üreticisi Mattel tarafından yaratılmış bir marka ve Mattel önümüzdeki günlerde, Inspiring Women serisi dahilinde önemli kadın figürleri temsil eden 14 yeni Barbie bebek üretmeyi planlıyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde ünlü pilot Amelia Earhart, ünlü ressam Frida Kahlo ve NASA matematikçisi Katherine Johnson’un bebekleri, Barbie’nin mağazasındaki yerini aldı. Ayrıca marka, #MoreRoleModels etiketiyle herkesi rol modelini paylaşmaya ve etkileşimde bulunmaya davet ediyor.

Mattel’in yeni serisi, tarihte öne çıkan kadınların çalışmalarına, başarılarına ve aktivist tutumlarına saygı duruşu niteliğinde. Seride spor, gazetecilik, matematik, müzik, sinema, sanat ve tasarım alanında başarılara imza atmış isimlere yer veriliyor. Geçmişten olduğu gibi günümüzde yaşayan kadınlar da seride yer alıyor. Hatta güzellik ve moda endüstrisinin standartlarına savaş açan, podyumlarda büyük beden mankenlerin boy göstermesini sağlayan aktivist model Ashley Graham da bu isimlerden biri.

 

barbiemattel

bigumigu

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top